Szkoła Podstawowa im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Bolechowicach

Opieka stomatologiczna nad uczniami szkół w Gminie Zabierzów

Informacja dla rodziców

 

 

Ustawa z dnia 12 kwietna 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami, ma na celu między innymi poprawę stanu zdrowia jamy ustnej dzieci, poprzez regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

W ramach współpracy ze szkołami, w naszym gabinecie będą przeprowadzane badania jamy ustnej oraz podstawowe zabiegi profilaktyczne. Każde dziecko dostanie informację na piśmie o ewentualnej konieczności podjęcia leczenia. 

W trakcie wizyt profilaktycznych (na które dzieci będą przyjeżdżać  grupami pod opieką nauczycieli) wykonany będzie przegląd, oczyszczenie zębów z osadów i lakierowanie. Będą to wizyty bezpłatne.

Lakierowanie jest to nieinwazyjny zabieg polegający na pokrywaniu zębów lakierem z fluorem. Lakier ten niemal natychmiast twardnieje na zębach, dlatego nie ma ryzyka jego połknięcia i działania fluoru na cały organizm. Lakierowanie zębów 2-4 razy w roku może zmniejszyć ryzyko próchnicy o 40%.  Można je przeprowadzać zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Jest to zabieg refundowany do 18 roku życia.

Innym zabiegiem o podobnej nazwie jest lakowanie. Polega ono na trwałym zalewaniu naturalnych bruzd i zagłębień na zębach specjalnym lakiem. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka rozwoju próchnicy w najbardziej podatnych miejscach.

Istotne jest, że bez obecności rodziców lekarz dentysta nie będzie wykonywał żadnych procedur leczniczych. Bez obecności rodziców nie będziemy lakować, „borować”, znieczulać, „plombować”, usuwać zębów u Państwa dzieci.

Terminy przeglądów będą ustalane pomiędzy dyrektorem szkoły, a pracownikami Specjalistycznego Centrum Stomatologii w Aleksandrowicach.  Rodzice nie będą angażowani w ich organizację.

Natomiast, jeśli dziecko dostanie na piśmie informację od lekarza dentysty o konieczności leczenia zębów, za podjęcie tego leczenia będą już odpowiadać rodzice.  

Do ukończenia 18 roku życia większość zabiegów jest bezpłatna. W celu umówienia wizyty należy skontaktować się z rejestracją.

Więcej o naszym gabinecie można przeczytać na stronie www.stomatologiaaleksandrowie.pl

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań zachęcam do kontaktu:

Tel 606854338- lekarz dentysta Mateusz Kasa

W celu umówienia na wizytę tel. do rejestracji 600290738

 

Z poważaniem

Mateusz Kasa